Jak na úspěšnou tahovou zkoušku na střeše krok za krokem

Tahová zkouška, výtažná zkouška, zkouška tahem nebo tahovka, jak chcete. Cíl je jediný: ověřit nosnost podkladu střechy, třeba před montáží záchytného systému. Zní to jednoduše, je to jednoduché. Tahovku zvládnete sami s prstem v nose. Jak? Vytáhli jsme praktická esa z rukávu a vyskládali je hezky přehledně do článku.

Co je tahová zkouška a kdy a proč je nutné ji dělat?

Když neznáte skladbu střechy, kvalitu podkladu, neexistuje ke střeše dokumentace nebo nejsou jasné některé parametry – nastupuje na scénu tahoměr a výtažná zkouška. Potřebujete totiž ověřit, co střecha vydrží, než na ni se vší parádou namontujete záchytný systém. Tahovku vždy provádíte na rekonstruovaných betonových střechách.

A proč? Protože vás při pádu ze střechy nespasí, že se jistíte na kvalitním kotvicím bodě, který udrží 1,2 t, když přitom samotná střecha nesplňuje požadované parametry zatížení.

TIP ROOFIXáka: Že ještě nemáte svůj tahoměr? Pořiďte si ho přímo od profíků, brzy začneme náš TAH-MAT (revoluční novinku pro výtažné zkoušky) prodávat. Nechcete si to nechat ujít? Začněte odebírat novinky do e-mailu.

Jak provést tahovou zkoušku a kde můžete tvrdě narazit?

Tahovku zvládnete jistojistě sami. Budete mít kontrolu nad celým procesem, nebude vás zdržovat případná třetí strana, ušetříte čas i peníze a budete se moci pochlubit rozšířenou odborností.

Než tady ale spolu provedeme tahovku krok za krokem, tyhle čtyři body si zapište za uši:

  • Používejte stejné materiály jako při budoucí montáži. Během tahovky musíte v podstatě nasimulovat samotné kotvení do betonu včetně totožných spojovacích materiálů, nástrojů a chemické kotvy, kterou pak budete používat při ostré montáži kotvicích bodů. Jednoduše proto, abyste měli 100% jistotu, že všechny procesy a reakce materiálu proběhnou stejně. V nářadí byste při tahovce určitě měli mít příklepovou vrtačku, čisticí sadu (foukačku, kartáčky), vytlačovací pistoli na chemické kotvy a samozřejmě i náš tahoměr TAH-MAT.
  • Proveďte vždy minimálně 3 tahové zkoušky. Může se totiž stát, že narazíte zrovna na jediné místo na střeše, kde materiál ještě nedegradoval, a tahovka (ne)šťastnou náhodou klapne.
  • Minimální hodnota pro splnění tahovky je 700 kg/7 kN pro kotvicí bod určený pro max. 3 osoby (600 kg/6 kN pro 1 osobu). Když se ani při takovém tahu střecha nerozsype, máte vyhráno.
  • Pozor na rozmístění kotev. Jestliže jsou od sebe kotvy v menší vzdálenosti než 100 mm, považují se za jednu kotvu. To je třeba brát v potaz při testování.

ŠKOLENÍ NA VÝTAŽNOU ZKOUŠKU ZDARMA: Tahat rozumy můžete z ROOFIX profíků kdykoli a úplně zadáčo. Stačí je odchytnout na telefonu nebo v mailu a domluvit si termín školení.

Foto-video-návod: Tahová zkouška pro kotvení do betonové desky pomocí chemické kotvy v 7 krocích

  1. Vyvrtáte díry

Ne nahodile, samozřejmě. Dodržujte 2metrovou vzdálenost od okraje střechy, kde se záchytný systém montuje. Zároveň pokryjte několik různých částí střechy, ať máte jistotu, že jste zrovna neminuli chatrné místo. Použijte při tom 18mm vrták, minimální hloubka díry by měla být 100 mm.

  1. Vyčistíte vyvrtané otvory: Vyfoukat, vykartáčovat, vyfoukat

Foukáte a kartáčujete do chvíle, než se přestanou zvedat oblaka dýmu. Je to hračka a ještě při tom vypadáte, že makáte, až se z vás čoudí. Tenhle krok nepodceňte, “čistota půl úspěchu”.

  1. Díry vyplňte chemickou kotvou a našroubujte závitovou tyč

Přebytečný chemický materiál odstraňte a povrch vyrovnejte, ať to máte pintlich.

tahová zkouška příprava

  1. Nechte materiál vytvrdnout

Řiďte se pokyny výrobce chemické kotvy. Doba vytvrdnutí může být 20–60 minut podle teploty.

  1. Na závitovou tyč M12 nasaďte podložku a matici a namontujte oko

Matici dotáhněte na moment 5 Nm a na závitovou tyč nasaďte závěsnou matici M12.

připevnění tahoměru TAH-MAT

  1. TAH-MAT na scénu

Ocelovým čepem připevněte oko k tahoměru a začněte kotvu vytahovat pomocí ráčny (tím na kotvu vyvíjíte sílu, jakoby do ní spadl například člověk). Jakmile tenzometr ukáže síly 7 kN, víme, že jsou podmínky pro montáž záchytného systému splněny.

tahoměr TAH-MAT

  1. Trocha papírování

Vyfoťte si požadovanou hodnotu na tenzometru a kotvu, na které probíhala tahová zkouška, abyste věděli, zda nedošlo k deformaci. Nakonec vyplňte protokol o výtažné zkoušce.

tahová zkouška TAH-MAT

„U rekonstrukcí kotvíme primárně na chemické kotvy, u kterých vždycky provádíme tahovou zkoušku. Funguje to tak, že se na chemickou kotvu namontuje závitová tyč, pomocí tenzometru se vytahuje a musíme docílit hodnoty 700 kg respektive 7 kN. Pokud to dosáhne, tak je to v pořádku a záchytný systém můžeme na střeše realizovat.“

Michal Ďurišík, vedoucí montáží v ROOFIXu

tahová zkouška tahová zkouška

TIP: Proč je realizace záchytného systému na rekonstruované střeše občas větší fuška než na té nové? Poznatky z praxe, které vám nikdo jen tak neřekne, jsme sepsali do článku.

Špek na závěr

Způsob provedení zkoušky může zkreslit působení jednotlivých sil. Stává se, že je k podkladu přichycen celý kotvicí bod a následně je prováděno vytahování (na obrázku vlevo). Tato situace ovšem neodpovídá reálnému stavu, která na střeše může nastat. Nahoru nikdy nespadnete, to se ví. K pádu vždy dochází do strany od kotvicího bodu (na obrázku napravo), tuto situaci však není možné na střeše napodobit. Z toho důvodu je nejlepším řešení vytahovat jednu kotvu s min. 7 kN pro 3 osoby (resp. 6 kN pro 1).

špatná a správná tahová zkouška

Chybně provedená tahová zkouška (nalevo) vs. reálná situace na střeše (napravo) pro kotvicí body určené pro 1 osobu
Zdroj: Roofix

Kam dál? Třeba rovnou do našeho školicího centra, které voní novotou. Teoreticky i prakticky vás zdarma naučíme provádět tahovou zkoušku nebo třeba navrhovat, montovat a užívat záchytný systém.

Zpět na přehled

Nahoru