Nosnost střechy: Jak snadno ověřit, že podklad unese zátěž – a kdo za to ručí

Životnost střech bývá asi 20 let a rekonstrukce jsou v kurzu. Super, ale! K rekonstruovaným střechám mnohdy neexistuje žádná dokumentace nebo jsou nejasné některé parametry (třeba použité materiály v historii, degradace a defekty a tak dále). Tušíme, že vás k tomu napadají dvě zásadní otázky. Pro nedočkavce je stručně zodpovíme rovnou, hloubavější z vás si přečtou důležité detaily v článku aaaž do konce.
- Kdo je odpovědný za nosnost podkladu?
V každém případě realizační firma, která je zodpovědná za danou subdodávku (montáž záchytného systému nebo třeba kotvení fólií).
- Jak únosnost podkladu ověřit?
Ideálně výtažnou zkouškou, kterou si můžete provést kdykoli sami pomocí tahoměru TAH-MAT od ROOFIXu. Brnkačka.
Chcete vidět TAH-MAT v přímém přenosu? Ve videu ho představil náš Horst Ďurex. A pořídit si ho můžete klíďo píďo hned u ROOFIX obchoďáků.
A teď už pojďme trochu do hloubky…
Co je únosnost podkladu?
Jednoduše – schopnost podkladu odolávat působícím silám, aniž by došlo k narušení, deformaci nebo úplnému selhání. Únosnost je nutné ověřit hlavně při instalaci konstrukčních prvků, jako jsou záchytné střešní systémy, kotvení fólie nebo jiné zatížené prvky.
Proč a kdy ověřovat únosnost podkladu?
Vždy, když si nejste 100% jistí skladbou střechy a když se na ni chystáte instalovat konstrukční prvky. Protože když to neuděláte, může selhat třeba kotvicí bod při pádu osoby. A asi tušíte, že to by byl fakt průšvih. Ale nebojte se nic, s tahovkou je to posichrované.
Jaký je ideální postup při ověřování únosnosti podkladu?
- Sondáž střechy
Než se pustíte do montáže záchytného systému nebo jiné konstrukce, vyplatí se zjistit celou skladbu střechy – zejména u rekonstruovaných střech. Ideální je kotvit přímo do nosné konstrukce, což znamená otevřít část střechy, aby bylo možné se k ní dostat, a tahovku provést správně. V praxi se však tahovky často dělají nejprve na vrchní vrstvě, a teprve když to nevyjde, přistupuje se k otevření střechy.
- Výtažná (tahová) zkouška
Pomocí tahovky spolehlivě ověříte vlastnosti podkladu od pevnosti přes kvalitu nebo únosnost potřebné síly. Výsledky máte hned, stejně tak prohlášení o dostatečné únosnosti podkladu, které vás kryje v případě, že dojde k nějakému neštěstí.
Tahová zkouška se provádí na utažené kotvě. Minimální hodnota pro splnění tahovky se pak u každé montované konstrukce liší, u záchytného systému je to 700 kg (7 kN) pro kotvicí bod určený pro max. 3 osoby, 6 kN pro 1 osobu.
Jak provádět tahové zkoušky jsme lidštinou sepsali do článku včetně praktických ukázek.
TIP: Máte už tahoměr TAH-MAT, díky kterému si můžete únosnost podkladu ověřit sami kdykoli a kdekoli?
- Zmákne záchytný systém i kotvení fólií (již brzy – makáme na tom jako šroubci).
- Když si nejste jistí nosností střechy, vytáhnete tahoměr a výsledky znáte okamžitě.
- Nemusíte čekat, až vám tahovku provede externí firma.
- Technický support případně školení přímo od ROOFIXáků zdarma.
- Při první výtažné zkoušce vám rádi osobně nakoukneme pod ruce.
Kontaktujte naše obchodní oddělení pro více informací.
Kdo ručí za podklad?
Při selhání podkladu na sebe bere právní i bezpečnostní důsledky vždy realizační firma zodpovědná za danou subdodávku (instalaci záchytného systému, kotvení fólií atd.).
„Je důležité si uvědomit, že realizační firma musí zajistit, že síly působící na konstrukci podklad unese – odpovědnost leží na nich.“
Jakub Kopřiva, CEO ROOFIXu
Mimochodem, jeden takový vořech s drolícím se zdivem a propadlými stropy jsme už jednou v ROOFIXu řešili. A tady nám tahovka fakt nevyšla. Jak jsme fikaně zajistili kostel v dezolátním stavu, aby se mohla dokončit rekonstrukce? Detaily včetně fotek a videí v článku.
A protože opakování je matka moudrosti – pro informace nebo koupi TAH-MATU hoďte echo našim obchodníkům.