Z jedné střechy jsem doslova utekl a díky práci nemusím do fitka, říká revizní technik ROOFIXu

Jeho revírem jsou dálnice, jeho tempo na střechách je vražedné a jeho protivníci jsou vosy a sloupky zapadlé ve sněhu. Revizní technik ROOFIXu Tomáš Chvojka má auto místo kanceláře, odbavil už přes 2 000 střech, stal se profesionálním degustátorem benzínkových jídel a v rozhovoru prozradil, co ho při práci spolehlivě namíchne.

Co na sebe Tomáš prásknul?

  • Co má v ROOFIXu pod palcem.
  • Proč musel z jedné střechy doslova zdrhnout.
  • Co ho dokáže při práci fakt namíchnout. 
  • Proč už díky práci v ROOFIXu nemusí chodit do fitka.
  • Čím nahradil Excelovské tabulky a proč se za to poplácal po ramínku.

revizní technik ROOFIX

Co máš v ROOFIXu pod palcem?

Mým hlavním úkolem jsou periodické prohlídky, respektive revize zakázek, které jsme jako ROOFIX realizovali na střechách, a také revize OOPP (osobních ochranných pracovních prostředků). To obnáší spoustu hodin za volantem, cesty do všech koutů Česka několikrát do týdne a pevné nervy hlavně při průjezdu Prahou a Brnem.

 

Ať máme lepší představu – jak přesně vypadá tvůj běžný pracovní den?

Když vyrážím na cesty, vstávám před šestou, ať jsem co nejdřív doma u své ženy a dvouletého mrňouska Maxíka. Někdy mám na jeden den naplánovaných třeba i 7 revizí, to už je trochu očistec. V takovém dni se snažím nemít moc dlouhé prodlevy, takže oběd buď úplně vynechám, nebo degustuju benzínkové a fastfoodové delikatesy.

Na střechách je pak mým úkolem provést kompletní revizi záchytného systému, takže správné natažení lana, poškození sloupků a tak dále. Když najdu problém a jsem ho schopný vyřešit sám (třeba dopnutí lana nebo výměna svorky), tak se o to postarám na místě. Jinak přivolám na pomoc kluky z montáží, ale to se mi za téměř 3 roky v ROOFIXu na 2 000 revidovaných střechách stalo asi 3x.

A vůbec – dost bylo písmenek. Podívejte se na video, jak taková revize záchytného systému vypadá v praxi:

 

Ale čas trávíš i v kanceláři, viď?

Od chvíle, co mám novou kolegyni Lindu, tak čím dál méně. Převzala za mě tu otravnou administrátorskou (promiň, Lin) práci jako fakturace nebo revizní zprávy, takže díky tomu stihnu zrevidovat klidně o 20 střech měsíčně víc. O co se ale v kanclu dál starám já, je plánování revizí. To obnáší kontaktování současných uživatelů budov, což je někdy taková detektivní práce. Revize ti spadne na stůl třeba po roce od montáže a někdy mě to stojí X hovorů, než se dopátrám aktuální kompetentní osoby, se kterou to můžu řešit.

použití záchytného systému ROOFIX

Co tě na práci revizního technika nejvíc baví?

Určitě flexibilita. Že si můžu práci plánovat podle sebe a kloubit ji s rodinou. A pak taky trénování fyzičky v pracovní době. Náročnější střechy jsou někdy fuška, hodně se nachodím a nalezu, takže do fitka už skoro nemusím. 
 

Do čeho se naopak nutíš nebo co tě spolehlivě během práce namíchne?

Někdy se trochu nutím do posledních revizí během dne. Když je třeba sedmá, osmá, tak už se ti nechce hodit zase bágl na záda a šplhat na střechu. Slza mi občas ukápne i z opravdu velkých zakázek, kde kontroluješ centimetr po centimetru na půl kilometru lana, lezeš po pěti žebřících a trávíš půl dne v horku nebo v zimě. Naštěstí to hezky kompenzují střechy, kde reviduješ třeba jen jeden sloupek.

A spolehlivě mě namíchne nedochvilnost. Práci mám naplánovanou na čas, takže když na někoho musím na místě čekat a chytnu kvůli tomu skluz, tak trochu pěním.

 

S čím na střechách bojuješ nejčastěji?

V létě s obrovským horkem, v zimě si zase hraju na schovku se zapadlými sloupky ve sněhu. Častým nepřítelem jsou ale vosy a včely. Během léta vždycky pár žihadel schytám, ale jednou to byl fakt boj. Až na střeše jsem zjistil, že v žebříku mají hnízdo vosy. Dva bodance jsem dostal, 10 agresivních vos zlikvidoval (humánně, samozřejmě), takže vlastně nakonec docela dobré skóre. Z téhle střechy jsem ale doslova utekl, to fakt nešlo.

Z vos možná trochu, ale z výšek Tomáš vítr určitě nemá:

Na co jsi nejvíce pyšný v rámci své práce?

Určitě na každou zabezpečenou střechu, ale sám za sebe taky na to, že jsem přešel z Excelu na projektový nástroj Trello. Nemám rád překlápění systému, bere mi to čas na revizích, ale tady jsem naštěstí rychle zjistil, že můžu být daleko efektivnější a už bych bez toho nedokázal fungovat.

V rámci ROOFIXu jako celku jsem pyšný na to, jak firma roste. Řešíme čím dál větší počet zakázek, mám v týmu čím dál víc lidí, rozšiřujeme prostory. Je super vidět, že se firmě daří a že tomu růstu můžu taky přispět.

 

Oddychovka na závěr – co děláš rád ve volném čase?

Teď je můj středobod života dvouletý syn Maxík a žena Lucka. Chci s nimi trávit co nejvíc času, s Maxíkem jezdíme na trampolíny, plavat, na procházky, to mě baví a naplňuje. A když zbyde energie, podívám se v telce na Dynamo a naleju si pivko.

 

 

Virtuální vizitka

Jméno a pozice: Tomáš Chvojka, revizní technik, ROOFIX
Kontakt: tel.: 603 890 341, e-mail: revize@roofix.cz
Role: revizní technik, degustátor benzínkových jídel a odháněč vos
Koníčky: trampošky s dvouletým Maxíkem, rodinné výlety, pivko a hokejové Dynamo

Zpět na přehled

Nahoru