Vořech roku 2023: Jak solární panely utlačovaly naše kotvicí body a co dělat, když se při montáži nedá svítit

Kdyby naše kotvicí body měly klaustrofobii, tenhle letní montážní oříšek by asi zůstal nerozlousknutý. Ale! ROOFIX sloupky jsou držáci, stejně jako naši montáž-mástři. Jak si poradili s instalací záchytného systému na střeše, kde kvůli montážním panelům nebylo k hnutí? A jak zabezpečili část střechy, která byla plně nepřístupná?

„Když je na střeše fotovoltaika, je to většinou problém. Často se záchytný systém řeší až po tom, co je naprojektována. Investorovi jde hlavně o to, dostat na střechu co nejvíc panelů, a třeba si ani neuvědomuje, že je střechu potřeba taky nějak obsluhovat právě kvůli samotným panelům.“

Ondřej Vrbický, vedoucí rozpočtářů, ROOFIX
 

Vořech roku 2023: pekelně vykutálená zakázka se soláry

Úkol: Vmáčknout záchytný systém mezi solární panely

Střechy s panely nám normálně nerozhodí sandál. Tohle ale byla totální trefa na solar. Střecha v Mýtě u Rokycan byla totiž doslova posetá soláry našvihanými jeden vedle druhého.

Ale tak… Nejsme přece padavky. Promyslíme to a problém vyřešíme, to se ví. Jak říká kápo ROOFIX montážníků Ďurex: „Když spěcháš, tak zpomal. Jinak se zákonitě něco podělá.“

Problém: Na střeše není k hnutí a některé části jsou nepřístupné

Problém č. 1: Jeden panel vedle druhého, místa mezi nimi tak pro křehkou baletku, a do toho my – s kompletní montážní výbavou a plánem zabezpečit střechu záchytným systémem. Vsadíme boty, že takhle opatrně, jako tenkrát my, nenašlapuje nikdo ani kolem svého šéfa v pondělí ráno. 

Problém č. 2: Některé části střechy jsou kvůli solárním panelům přístupné leda tak z vrtulníku. 

Mimochodem, o tom, jak solární panely dokážou v praxi při montáži záchytného systému pěkně zavařit, jsme už jednou psali.

 

utlačovaný kotvicí bod mezi solárními panely utiskovaný kotvicí bod mezi soláry

Kotvicí body tísnící se mezi solárními panely.

Řešení: Jdeme do kompromisu a pumpujeme svaly při nadzvedávání panelů

Je to tak. Tady se nedalo svítit. Laborovali jsme nad návrhem, ale na nepřístupná místa jsme nakonec nemohli záchytný systém namontovat. Část střechy tak zůstala nezabezpečená a pro její případnou obsluhu se budou muset najít alternativy (např. plošina). Snad právě pro tyto případy není od věci mít nastudovaná pravidla pro bezpečný pohyb na střeše.

A ten zbytek? No byl to voříšek, né že né, ale záchytný systém se nakonec podařilo zdárně namontovat, ač jsme někdy museli panely doslova nadzvednout. A u toho se kvůli letnímu slunci koupat ve vlastní šťávě. Ale od nabírání energie byl na téhle střeše někdo jiný, žeáno.

vořech při montáži záchytného systému na střeše se soláry

Řešíte také nějaký montážní vořech a hodily by se vám chytré hlavičky z ROOFIXu? Vyrábíme, dodáváme, instalujeme a navrhujeme záchytný systém. A taky školíme! →  Kontaktujte nás

A tyhle ostatní Vořechy už jste zachytili? ↓

ROOFIX Vořech roku 2023

 

 

Zajímá vás, jaké vořechy jsme loni (vy)řešili? Sledujte naše příběhy z praxe :).

Zpět na přehled

Nahoru