RoofixWiki: Co je revize záchytného systému a jak na ni

Jak často šplhat na střechu kvůli revizi záchytného systému? Co kontrolovat? Jak? A co když revize neprojde? Shrnujeme v článku a videu doslova z revizákovy perspektivy.

Po cestě nafutrovat párek v rohlíku z benzínky, vypotit ho při šplhání na střechu, oťukat pár kotvicích bodů, osahat lano, pokochat se výhledem, oštemplovat papír a hurá domů. Tak takhle nějak revize záchytného systému ROOFIX v kostce. O něco podrobněji pak o pár řádků níž a vůbec nejpodrobněji ve videu:

Kdo může provádět revize

A tím jsme možná měli začít. Revizi totiž může provést pouze osoba proškolená výrobcem záchytného systému s platným certifikátem. Přes to nejede vlak. Takže si dodavatelé nemohou vzájemně kontrolovat záchytný systém.

ROOFIXí počteníčko: Náš revizní technik Tomáš odbavil přes 2 000 střech, z jedné ale doslova utekl. Proč? Prásknul v rozhovoru.

revizní technik Tomáš

Jaké existují revize a jak na ně v praxi

Provádí se revize vstupní (ideálně co nejdříve po montáži) a revize pravidelná (jednou za 12 měsíců). Než se na ně proškolený technik vrhne, samozřejmě nezapomene nahodit všechny potřebné OOPP. No a na střeše se jistí, protože se pohybuje v rizikové zóně. Ale to už je určitě jasná páka.

Jak na revizi záchytného systému: Vizuální a mechanická kontrola

Až se revizák pokochá výhledem ze střechy, pečlivě projde každý kotvicí bod a každý metr lana a provede vizuální a mechanickou kontrolu.

REVIZE KOTVICÍHO BODU A NEREZOVÉHO LANA

  • Vizuální kontrola:
    • ID štítek – jestli je viditelný a nepoškozený,
    • kolmost,
    • koroze – zkontrolovat náznaky rzi na laně i bodu,
    • utěsnění okolo bodu – aby nezatékalo do střechy,
    • prověšení a porušení lana
    • a tak dále.

problém při revizi zrezivělé podložky revize záchytného systému prověšené lano a kývající se kotvicí bod roztřepené lano revize záchytného systému problém vadného těsnění

Z ROOFIXí praxe: Zrezivělé podložky, křivý sloupek se spadlým lanem, roztřepené lano (ilustrativní foto) ani vadné utěsnění okolo kotvicího bodu revizí nikdy neprošly.

  • Mechanická kontrola:
    • Kývání – kotvicí bod nesmí být volný,
    • dotažení svorek na koncích lana – na předepsaný utahovací moment,
    • a tak dále.

A omrkne samozřejmě také správné užívání záchytného systému. Protože jako držák na ptačí budku asi fajn, ale revizí u nás tohle fakticky neprošlo. :)

všestranné využití záchytného systému

Z ROOFIXí galerie střešních bizárů.

Co když revize neprojde?

V takovém případě není možné záchytný systém používat, dokud se všechny závady neodstraní. Ale odbornýma ručičkama. Protože třeba tahle oprava rozviklaného kotvicího bodu je dobrá fušeřina:

kotvicí bod jako rukojmí

Z ROOFIXí galerie střešních bizárů.

Nicméně, jak potvrzuje náš revizák Tomáš, většinu závad zmákne technik vyřešit na místě sám: „Kluky z montáží jsem si na pomoc za téměř 3 roky volal všeho všudy asi třikrát. O zbytek (dopnutí lana, výměna svorky, výměna rezavých podložek,…) se postarám bez problémů sám a hned na místě.“

A pak už jen vyplnit revizní zprávu, poslat ji majiteli a voilà. :)

Zpět na přehled

Nahoru