RoofixWiki: Rekonstrukce střechy a záchytný systém v 5 krocích

Víc času, víc peněz a někdy taky víc roztočených mozkových závitů. Proč je realizace záchytného systému na rekonstruované střeše občas větší fuška než na té nové? Sonda do ROOFIXí praxe v pěti krocích

Nová vs. rekonstruovaná střecha: V čem se to při realizaci záchytného systému liší?

To máte tak – nová střecha, to je jako nové auto. Voní novotou a přesně víte, co od něj čekat. Nová střecha je vymazlená většinou z železobetonové desky, jsou k ní nové podklady, krásné řezy a tak dále.

Rekonstruovaná střecha, to je tak trochu zajíc v pytli. Často netušíme, jaká je tam skladba nebo podklad. Takže při realizaci záchytného systému na takové střeše nás čeká přece jen o pár kroků víc:

1. krok: Sonda (do duše skladby střechy)

Aby nás při montáži záchytného systému nic nepřekvapilo, je důležité provést sondu do skladby střechy. Zjistíme, jaké materiály se ve střeše nachází, v jakém jsou stavu a jak s tím dál pracovat při samotné realizaci záchytňáku a případném přecenění nabídky.

„Pokud má rekonstruovaná střecha původní záchytný systém, většinou se stejně musí vyměnit. Při rekonstrukci se střecha často dotepluje, mění se izolace, takže by neseděly výšky sloupků.“
Michal Ďurišík, vedoucí montáží v ROOFIXu

Jak vypadá taková sonda

2. krok: Tahová zkouška

Když víme, jaká je skladba střechy, provedeme ideálně minimálně 3 tahové zkoušky (záleží na velikosti střechy). Mohlo by se totiž stát, že při první zkoušce narazíme na jediné místo, kde materiál ještě nedegradoval. Na jiných částech střechy už ale může být vyměklý a nedostatečný.

„U rekonstrukcí kotvíme primárně na chemické kotvy, u kterých vždycky provádíme tahovou zkoušku. Funguje to tak, že se na chemickou kotvu namontuje závitová tyč, pomocí tenzometru se vytahuje a musíme docílit hodnoty 700 kg respektive 7 kN. Pokud to dosáhne, tak je to v pořádku a záchytný systém můžeme na střeše realizovat.“
Michal Ďurišík, vedoucí montáží v ROOFIXu

 

Výsledky tahové zkoušky

3. mezikrok: Brainstorming, když tahovka nevyjde

Když tahová zkouška nevyjde, přichází proces, který trochu bolí – přemýšlení a hledání řešení. „Můžete materiály svírat pomocí kontra desky zespodu, případně se dá kotvit do atiky, ale to není nejšťastnější a někdy ani reálné řešení,“ vysvětluje Michal Ďurišík. 

V ROOFIX praxi jsme se taky setkali se střechou v tak dezolátním stavu, že se musela komplet celá předělat. Kápo montáží Michal o tom něco ví: 

„Celá zakázka se asi o rok odsunula a pak jsme to realizovali do nových panelů.“

4. krok: Návrh záchytného systému

Když je jasno, že se bude muset návrh předělat, hodíme to na papír. Někdy nám do toho může tak trochu házet vidle fotovoltaika, zapotit se můžeme taky u návrhu záchytného systému na šikmou střechu. Nás už ale nezaskočí lautr nic. :)

5. krok: Montáž

A teď ta nejzábavnější část. Sláva, nazdar, kotletu (k večeři za odměnu). Montáž už je třešnička. Pár řádků o montážích občas vykopneme na blog. Čtení ke kafíčku na stavbě.

 

Z ROOFIXí praxe: Jak jsme zajistili rekonstruovaný kostel v dezolátním stavu?

Stropy byly tak trochu padavky a tahovky za boha nevycházely. Klít jsme mohli v kostele jen potichu, díra ve zdi byla nakonec správné řešení. Přečtěte si, jak jsme rozlouskli vořech roku 2023 a zajistili bezpečnost pracovníků při rekonstrukci polorozpadlé budovy.

Všechno o záchytném systému pod jednou střechou? Jedině na našem školení. Kontaktujte nás. :) 

Späť na prehľad

Prejsť na začiatok