Nová norma EN 17235:2024 k bezpečnostním systémům na střechách. Jaké změny čekají vás a celý trh?

Nová norma EN 17235:2024, to je takový legislativní Voldemort. Zatím se o ní jenom tiše špitá, už brzy ale bude mít zásadní dopad na celý trh se střešními bezpečnostními systémy – od výrobců po stavební firmy. Jak se na chystané změny připravit a proč se dotknou hlavně výrobců střešních háků a kotvicích bodů? Vysvětlíme lidštinou.

Co je nová norma EN 17235:2024

Normu EN 17235:2024 vydal technický výbor CEN/TC 128 v září 2024. Měla by nahradit stávající normu EN 795:2012 (ČSN EN 795:2013), která dosud upravovala prostředky ochrany osob proti pádu.

Nová norma ale zatím není přeložená do češtiny, informací je jako šafránu a všichni vyčkávají na vyjádření příslušných institucí. Včetně nás v ROOFIXu. Nicméně platí 3letá doba přechodu, takže trh bude mít čas nachystat se na změny pravděpodobně do poloviny roku 2027.

Už teď je ale jasné, že se nová norma dotkne permanentních lanových systémů, kotvicích bodů a střešních háků. Cílem je, aby pro všechny systémy po celé EU platila stejná pravidla, co se týče testování, rozměrů nebo kvality použitých materiálů. To by mělo vést k větší bezpečnosti a konzistenci na celém trhu.

Jaké změny nová norma přináší

Nenápadné, přesto v samotném důsledku důležité nařízení pocítí každý článek trhu s bezpečnostními systémy. Nejvíce se ze změn budou oklepávat výrobci. Vezměme to bod po bodu:

Obecné změny pro celý trh: Jednotné posuzování kotevních systémů

Už víme, že nová norma bude stírat rozdíly na celém evropském trhu. Aby to ale dobře klapalo, musí se sjednotit klasifikace sad kotevních systémů včetně kotvicích bodů třídy A, C, D.

Dosud byly kotevní systémy rozděleny podle jednotlivých komponent, jako jsou bodové kotvicí body (A), háky (B), lanová vedení (C) nebo kolejnice (D). Nová norma ale přináší změnu – místo hodnocení jednotlivých částí se bude posuzovat celý kotevní systém jako celek, včetně podkladního materiálu. V souvislosti s tímto přístupem bude nově povinné, aby všechny záchytné systémy měly označení CE.
 

norma EN 17235:2024 nové posuzování

Záchytný systém typu A, nově jako celek pod označením CE

Změny pro výrobce: Přísnější testování a požadavky na odolnost 

Nová norma obecně zpřísňuje výrobní normy a trvá na přecertifikaci výrobků. To je samozřejmě kopec práce, ale! Taky je to skvělá příležitost pro inovace. Každopádně – produkty, které po 3leté přechodné době nebudou vyhovovat nové normě, budou postupně vyřazené z trhu. Takže neusněte na vavřínech.

Norma EN 17235:2024 se dotýká kotvicích bodů, lanového vedení a střešních háků. A protože v ROOFIXu vyrábíme, montujeme a dodáváme záchytné systémy už 10 let, nedalo nám to spát. Jaké změny se dotknou nás a dalších výrobců bezpečnostních střešních systémů?

Změny pro kotvicí body 

  1. Nové požadavky na testování

K současnému dynamickému testování se s novou normou přidává ještě přísnější statické testování nebo testování destrukce. Výrobci musí testovat kotevní systémy v 7 různých konfiguracích, které zahrnují různé kombinace kotvicích bodů a spojovacího a podkladového materiálu. Nejméně úspěšná konfigurace se následně otestuje na dalších podkladech, pro které má výrobek certifikaci.

A jak že budou nové testy vypadat?

  • Dynamické testování: aktuálně platí a nadále bude platit zatížení 9 kN (900 kg).
  • Statické testování: aktuálně platí a nadále bude platit zatížení 14 kN (1400 kg) pro 3 osoby.
  • Testování destrukce: výrobek projde zátěžovým testem 27 kN (2700 kg) až do samotné destrukce. Výrobce při tom zjistí, jak silné zatížení systém vydrží při různých typech instalace, než dojde k jeho selhání.
  1. Nové požadavky na odolnost

Norma nově zavádí také kritéria pro hodnocení odolnosti materiálů, které by měly vydržet i dlouhodobé používání. Informací je ale zatím pomálu a detaily tohoto požadavku se budou v následujících týdnech a měsících ladit.

Změny pro střešní háky

  1. Nové rozměry

Háky musí mít nově minimální výšku 120 mm. Jejich tvar a velikost musí umožňovat bezpečné zavěšení různých zařízení, jako jsou mobilní střešní žebříky nebo pracovní plošiny.

Otvor háku (pro připojení zařízení) pak musí mít minimálně 80 mm, maximálně 150 mm.

  1. Nové požadavky na pevnost a kvalitu materiálu

Aby nedocházelo k deformacím nebo selhání střešních háků, materiál musí být podle nové normy odolný proti opotřebení, korozi a nepříznivým podmínkám.

V platnosti zůstává, že háky musí vydržet minimální zatížení 10 kN.

To mě podrž, kotvicí bode: Není hák jako hák!

Nové požadavky EN 17235:2024 se týkají střešních háků určených pro zavěšení zařízení, jako jsou žebříky nebo pracovní plošiny. Pokud ale mluvíme o střešním háku, který je záchytným systémem proti pádu osob, platí pro něj pravidla, která jsme popsali výše, a podléhá přísnému testování a musí nést označení CE.

Jak se na novou normu chystáme v ROOFIXu

Nenecháváme nic náhodě, a tak normě postupně přizpůsobujeme vývoj nových produktů. To, že je můžeme rovnou pro vlastní potřeby otestovat, samotný vývoj značně urychluje, hip hip hurá.

Zároveň jsme implementovali všechny reálně splnitelné požadavky systému AVCP dle CPR (305/2011) pro nejpřísnější kategorii A+. 

Takže my pro jistotku nezahálíme. A co vy? :) 

Späť na prehľad

Prejsť na začiatok