Ocelové, či textilní lano? Jejich (ne)výhody pro lanové vedení záchytného systému

Kotvicí body záchytného systému lze propojit textilním, nebo ocelovým lanem. Jak ale vybrat to správné? Ententýky metodou raději ne. Chyťte naše záchranné lano a přečtěte si o výhodách a nevýhodách jednotlivých řešení nebo o působení sil a teploty na nerezové lano.

Textilní montážní lano

textilné lano pre záchytný systém

Textilní lano je obvykle dlouhé 30 m a propojuje minimálně 2 kotvicí body. U výrobců nebo dodavatelů OOPP standardně takové lano nebývá, je to totiž speciálka vytvořená primárně pro propojování kotvicích bodů. Ve výkresech se značí přerušovanou čárou.

VÝHODY:

 • Pořizovací cena. To ovšem platí jen do určité velikosti střechy. Cena se liší podle výrobce, ale přes 5 000 Kč byste se (v roce 2024) dostat neměli.
 • Dokáže zlevnit kotvicí body. V případě ocelového lana totiž musejí být silnější (tím pádem i dražší) koncové body a body, kde lano zatáčí. U textilního lana tato potřeba nevzniká a je možné mít po celé střeše úzké (levnější) body.

ukotvenie do trapézového plechu pomocou sklopnej kotvyukotvenie k trapézovému plechu pomocou skrutiek tex

NEVÝHODY: 

 • Nesmí zůstávat na střeše. Textilní lano totiž neodolá vnějším vlivům (dešti, UV,…). Vždy se tak musí sbalit, někde uskladnit a při dalším používání rozbalit. 
 • Složité vynášení a snášení ze střechy. Lezení po žebříku může být náročné samo o sobě, s těžkým závažím jakbysmet. Mimochodem, víte, že maximální možná váha břemene, které po žebříku můžete vynášet, je 15 kg? Proto se používají hlavně 30metrová montážní lana, která váží cca 4 kg. Na trhu jsou samozřejmě i delší lana, ale tím pádem jsou těžší a není možné s nimi lézt po žebříku.
 • Neustálé přesuny. Představte si, že budete mít obvod haly 360 metrů. Montážní lano je dlouhé zmíněných 30 m. Tím pádem ho budete muset 12x odepnout a 12x znovu připnout, protože vždy můžete obsloužit maximálně 30 m budovy. A to žere sílu, čas i peníze.

Suma lanárum:

Montážní lano je uživatelsky málo přívětivé a natrápíte se s ním hlavně při přesunech a balení. Zároveň je ale obrovským benefitem jeho cena. V porovnání s nerezovým lanem může být třeba i 30x nižší (cena se odvíjí od délky lana).

Jak probíhá instalace textilního montážního lana ROOFIX? Mrkněte se na video:

Permanentní ocelové lano (nerezové)

lano z nehrdzavejúcej ocele ROOFIX

Ocelové lano zůstává na střeše permanentně. Není potřeba ho tedy uklízet, jako je to v případě textilního lana. Nejčastěji bývá lano z nerezové oceli o průměru 8 mm. Jednotliví výrobci se výrazně liší v ukončovaní lanových úseků, na laně samotném však rozdíly nebývají. Ve výkresech se značí plnou čárou.

VÝHODY:

 • Komfort užívání. Ocelové lano vás provází po celé střeše a není potřeba nijak zvlášť pracovat s nastavováním délek spojovacího prostředku. Zjednodušeně – uživatel přijde k lanu a přicvakne se karabinou. To je vše.
 • Odolnost. Nerezové lano na střeše zůstává pořád, není potřeba ho uklízet či opakovaně natahovat. Prostě tam je a pokud přes něj nebudete tahat třeba lešenářské trubky, tak bude spolehlivě sloužit spoustu let.
 • Úspora času. Díky tomu, že nerezovým lanem nijak nemanipulujete, práce na střeše zvládnete mnohem rychleji než s lanem textilním. A nakonec to ušetří i pár kaček, protože čas jsou peníze, to se ví.

NEVÝHODY:

 • Cena. Nerezové lano může být až 30x dražší než lano textilní. Počítejte s tím, že 1 metr nerezového lana bude stát okolo 100 Kč (v roce 2024). Ve výše zmíněném příkladu haly s obvodem 360 metrů by to znamenalo 36 000 Kč oproti 4 000 Kč. K tomu je třeba připočíst ukončování lanových úseků, které dle výrobce stojí 500–4 000 Kč za jedno ukončení. Zároveň pro nerezové lano potřebujete na jeho koncích a v zatáčkách mít silné kotvicí body, které bývají dražší než úzké.
 • Instalace. Ocelové lano musí vždy nainstalovat firma, které je proškolená výrobcem, a musí ho nainstalovat správně!

Suma lanárum:

Nerezové lano je uživatelsky velmi přívětivé a tím pádem kontroly i práce na střeše probíhají rychleji. Cenově je ale výrazně dražší. Ovšem mohou nastat situace, kdy je nerezové lano jediné možné řešení – třeba když se vedení záchytného systému nachází v rizikové zóně, kde není možné se odpoutat.

Jak působí síly na laně?

Základním předpokladem je porozumět rozkladu sil na laně. Když to zjednodušíme, tak úhel, který svírají 2 ramena lana od jeho průvěsu, je rozhodující pro působení výsledných sil na kotvicí body.

Při úhlu 120° je síla F rovna výsledným silám F1 a F2, které působí na kotvicí body B1 a B2:

sily pôsobiace na lano

Níže vidíte, jak se mění síla, která působí na jednotlivé body, při změně úhlu. Je zřejmé, že čím menší je úhel, tím menší síly působí na body. Naopak čím je úhel větší, tím se zvětšuje i síla působící na body. Tohle je naprosto zásadní.

Pro výrobce, kteří netestují své kotvicí body záchytného systému jako soustavu, ale zvlášť body a zvlášť lano, je naprostou nutností, aby při jakémkoliv použití byli schopni zajistit při průvěsu lana maximální úhel 120°. Když to bude více, existuje riziko, že kotvicí body nevydrží, jelikož nebyly na takovou sílu samostatně testovány.

 sily pôsobiace na lano

Rozestupy kotvicích bodů vs. lano

Tohle téma se týká pouze nerezového lana, kde může vzniknout problém při jeho napínání. Obecně a zjednodušeně lze říci, že čím větší budete mít rozestup mezi kotvicími body, kterými prochází nerezové lano, tím větší silou musíte lano napnout. Tím se zvětšuje síla, která působí na koncové body a u měkkých podkladů, jako je např. trapézový plech, začne docházet k deformování podkladu.

vzdialenosti medzi kotviacimi bodmi lano z nehrdzavejúcej ocele

Není náhoda, že drtivá většina výrobců záchytných systémů má předepsaný rozestup mezi 2 kotvicími body okolo 10 m, systém ROOFIX nevyjímaje. Na obrázku výše vidíte srovnání, kdy:

 • ve variantě A jsou kotvicí body po 8 metrech. K přiměřenému průvěsu lana s rozumným napnutím stačí síla okolo 250 N (0,25 kN nebo chcete-li 25 kg) při délce lana 80 m. 
 • ve variantě B zachováme stejnou sílu pro napnutí lana a stejnou celkovou vzdálenost 80 m, ale zvětšíme rozestupy mezi kotvicími body na 16 m. Tím dojde k problematickému prověšování lana mezi kotvícími body.
 • abychom průvěs eliminovali, musíme vytvořit větší sílu při napnutí lana (varianta C). Síla bude za těchto podmínek 2,5x větší, tedy cca 600 N (0,6 kN). Na trapézový plech v místě kotvení bude však působit daleko větší síla. Kvůli výšce kotvicího bodu a jeho nutné tuhosti vznikne rameno a momentová síla, která je násobně větší a která bude deformovat trapézový plech, což způsobí vyhnutí (vyosení) kotvicího bodu.

A teď si představte, jakou to může napáchat neplechu v momentě, kdy je celá střecha hotová a nerezové lano se instaluje až jako jedna z posledních věcí (většinou to tak bývá kvůli tomu, aby při stavbě nepřekáželo).

Vliv změny teploty na nerezové lano

Řada materiálů vlivem teplot pracuje a nerezové lano do této skupiny rozhodně patří. Jeho změny se definují prodlužováním nebo zkracováním. Toto je možné i zjednodušeně spočítat podle vzorce

vzorec

Vliv teploty je zcela zásadní, protože v létě je teplota na střeše extrémní, klidně i 70 °C. To znamená, že rozdíl teplot na střeše v létě a zimě může být třeba i 90 °C.

Modelový příklad:

Budeme natahovat lano v létě, kdy bude na střeše 60 °C. Lanový úsek bude dlouhý 100 m. A lano napneme hodně s minimálním průvěsem mezi jednotlivými body. Vše bude v pořádku a funkční.

Další zimu spadnou teploty k -20 °C a při tomto stavu může nastat problém, protože při takovém rozdílu teplot dojde ke zkrácení lana cca o 11 cm. Koncové body, na kterých lano končí, budou stahovány k sobě. To může zapříčinit defekty v hydroizolaci a následné zatékání nebo ohnutí kotvicích bodů v případě, že nejsou dostatečně tuhé.

lano z nehrdzavejúcej ocele s pružinou ROOFIX

Určitě je žádoucí mít takové technické řešení, aby k těmto problémům nedocházelo. U záchytného systému ROOFIX to řeší pružina, která je integrované mezi kotvicím bodem a ukončením lana. Může se stahovat a roztahovat dle toho, jak lano pracuje. Jiní dodavatelé mají třeba přesně definovanou stupnici teplot v návaznosti na stupnici síly pro předepínání lana.

 

 

 

Potřebujete hodit pomocné lano? ROOFIX je tu pro vás! Vyrábíme, dodáváme, instalujeme, navrhujeme záchytný systém a školíme →  kontaktujte nás.

Späť na prehľad

Prejsť na začiatok