Horizontální záchytný systém
Proč musí na střeše být?
Potřeba záchytného systému vychází ze základních požadavků na stavby, které se definují zejména v § 8 písm. e) a § 55, odst. 2 vyhlášky č. 268/2009 Sb. o technických náležitostech staveb, dále z §3 odst. 3 a 4 zákona č. 183/2006 Sb. stavební zákon, ve znění pozdějších předpisů a v neposlední řadě ze zákona č. 309/2006 Sb. o bezpečnosti práce a ochrany zdraví zaměstnanců.
Jednoduše, zaměstnavatel je povinen zajistit svým zaměstnancům ochranu proti pádu ze střechy použitím ochranné, případně záchytné konstrukce, nebo použitím OOPP proti pádu, a to nejen po obvodu střechy, ale i do světlíků, technologických a jiných otvorů.
Prvky záchytného systému
Součástí systému jsou i OOPP, které můžete zakoupit například na našem e-shopu ROOFIX eq.

Co je systém zadržení pádu
Záchytný systém vás nechá spadnout přípustných 1,5 m a pak vás zachytí.
Systém zadržení pádu se skládá ze stejných prvků jako systém záchytný, liší se pak od něj svým účelem; je navržen tak, aby k žádnému pádu nedošlo. Funguje tedy jako prevence a neumožní ze střechy spadnout, k okraji vás totiž ani nepustí.
Při rozhodování, který systém zvolit (je však možné oba systémy nakombinovat), hraje předně roli výška budovy. Při použití záchytného systému je stěžejní, aby bylo možné člověka bezpečně zachytit (tj. aby nenarazil do země nebo na nějakou překážku, např. nižší střechu). V opačném případě je třeba znemožnit, aby k pádu vůbec došlo, to se pak použije systém zadržení pádu.
S námi nespadnete.
- Roofixáci