Vořech roku 2023: Jak jsme zajistili kostel v dezolátním stavu a proč jsme tak trochu přestali věřit stropům?
Autor: Jiří Kühn, zdroj: luzicke-hory.cz
Úkol: Zabezpečit starý kostel, aby se mohly odebrat 3 m škváry
Dříve kostel, později pivovar. Znělo nám to trochu hříšně, o to víc jsme se tam těšili. Ale provádět tam jakékoli práce, to byl trochu tenký led. Aby ne, dřív budova sloužila i jako pivovarská chladírna a teď se místy doslova rozpadá. O její záchranu se už nějaký ten pátek zasluhuje spolek Archa 13, který má s prostory velkolepé plány: stálou expozici o historii regionu, galerii pro začínající umělce nebo školicí a přednáškový sál.
Aby to celé mohlo vzniknout, musí kostel a pivovar projít kompletní rekonstrukcí. Že to nepůjde zrovna hladce, zjistili řemeslníci, když chtěli odebrat 3 metry škváry nad klenutými zchátralými stropy. Jak to provést bezpečně? Jedině se záchytným systémem. A tady už na scénu nastupujeme my z ROOFIXu.
Problém: Tahové zkoušky nevycházejí a stropy jsou padavky
Když jsme to viděli, radostí do stropu jsme neskákali. Naštěstí. Dva stropy se prý už propadly. A tak aby mohli kluci při rekonstrukci padat bezpečně, snažili jsme se vymyslet co nejšikovnější řešení záchytného systému. Jenže – žádná tahová zkouška nevycházela.
Neprodáme ten kostel radši? Ptá se vedoucí montáží ROOFIXu Michal Ďurišík. Pro kamaráda, ehm:
Chytré ROOFIXí okénko:
- Dočasný záchytný systém je sice krátkodobé řešení (zpravidla po dobu stavebních prací pro zajištění bezpečnosti), přesto musí splňovat přísné zkoušky a nároky, stejně jako permanentní záchytňák.
- Výtažná zkouška prověřuje kvalitu a pevnost podkladu. U rekonstrukce střechy, kde není znám podklad, je nutná.
Řešení: Díra ve zdi a dočasný záchytný systém
Ukotvit záchytňák ve zchátralé budově byl trochu vořech, ale povedlo se ho rozlousknout. Vlastně to nakonec byla úplná hračka: jen 3 kotvicí body a 37 m lana. Mise byla jasná – sevřít do klepet stěnu o šířce 1 m, do stěny udělat díru a prostrčit nerezové lano, které se zvenku přikotví k lešení. Zapotili jsme se u toho jen maličko. Mozkové závity rozpohyboval hlavně statik, zákazník si to celé namontoval a na nás bylo dodání materiálu.
A jak to bylo dál? Pracovníci se pak jistili na dvou lanech vedle sebe, lopatami vybírali škváru a kdyby se propadli, záchytný systém se postará, aby zůstali bezpečně viset na laně. Akce zachráněna.
No fakt je to 1 metr! Na milimetr přesně.
Řešíte nějaký montážní vořech a hodily by se vám chytré hlavičky z ROOFIXu? Vyrábíme, dodáváme, instalujeme a navrhujeme záchytný systém. A taky školíme! → Kontaktujte nás
A tyhle články už jste zachytli? ↓
- Vořech roku 2023: Jak jsme zabezpečili nedostupnou spodní lávku pardubické chirurgie?
- Kdy zvolit montážní a kdy nerezové lano?
- Rozhovor: Denně odbavím 70 hovorů a na bernartický fuckup jen tak nezapomenu, říká vedoucí montáží ROOFIXu
Zajímá vás, jaké vořechy jsme loni (vy)řešili? Sledujte naše příběhy z praxe :).